Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máme jim věřit!?

Před šedesáti lety mi táta vyprávěl, jak jim jejich učitel na obecné škole, tedy asi kolem roku 1926, vysvětloval existenci hvězd, které jsou vlastně Sluníčky mající podobně jako to naše kolem sebe hordu planet. Tuto samozřejmost

se podařilo prokázat za 70 let a ocenit Nobelovou cenou až za sto let.

Teprve v roce 1995 se podařilo vědcům objevit první planetu mimo naší Sluneční soustavu a její objevitelé Mayor a Queloz dostali nyní Nobelovu cenu za její prokázání. Budiž, smiřme se s tím, více věcí lidstvo předpokládá a časem se zdánlivá jistota potvrdí a naopak i některé zaručené teorie čas pošle k chybným.

Ještě zajímavější je ale udělení Nobelovy ceny za výsledky Peeblesovy práce. Muž, který se podíval na začátek vesmíru z pohledu Einsteina, vědce, kterého také onen dřívější učitel před stoletím uváděl svým žákům. Einsteinova obecná teorie relativity nejlépe popisuje vesmír ve velkých měřítkách, nebyla však stoprocentně prokázaná a proto za ni autor Nobelovu cenu tenkrát nedostal, dostal ji za vysvětlení „jakéhosi“ fotoefektu. V dnešní době, kdy velká část vědců z bezradnosti hledá alespoň drobečky záchran ve vysvětlení tak podstatné věci, jakou je vznik toho všeho viditelného kolem nás a začíná si pomáhat jakýmisi neviditelnými a tedy až nevysvětlitelnými nápady, byla udělena Nobelova cena za něco, co opět je neprokazatelné jako před sto lety. Vždyť výsledky Peeblesovy práce ukázaly, že známe jen 5 procent hmoty vesmíru, tvořeného planetami a hvězdami. Zbytek, 95%, je neznámá temná hmota nebo temná energie.

V poslední době stále více vědců se přiklání k existenci více vesmírů, není příliš logické věřit jednomu Velkému třesku začínajícímu z absolutní nuly s absolutní energií (či hmotností) s nulovým časem směřující k absolutnímu konci s nulovou energií v nekonečných rozměrech v nekonečném čase. Jestliže se zjistilo, že se něco stále zrychleně rozpíná, nemusí to stoprocentně znamenat, že všehovesmír započal v jednom bodě, těch bodů mohlo být, je a pravděpodobně bude víc. Belgický kněz, fyzik a astronom Lemaítre si představil, jak se zjištěné rozpínání odehrává pozpátku, vesmír si postupně v hlavě zmenšoval až v „prvotní atom“ s nekonečnou hustotou a nevyčíslitelnou hmotností a energií. A nyní tomu věřte! Člověk by tomu věřil, je na to zvyklý z dob náboženství, nemusí vědět všechno do detailů, ale to je až příliš velké násilí, které nám část vědců vnucuje, nutno podtrhnout, že skutečně jen někteří.

Dnes oceněný vědec Peebles ve svých úvahách dokazuje, že je známo jen 5 procent vesmíru a to je to, co je člověk schopen s dnešní technikou vnímat a registrovat. Zbylých 95 procent je předpokládaná temná hmota a temná energie, tedy něco, co je jen v podobě možná, snad, asi. Stále se čeká na objevení něčeho, co se bude vzájemně doplňovat a ne někdy dokonce vylučovat. Nestačí jen přidat matematické rozměry a fyzikálně jen doufat, že to někde jinde ve vesmíru platí, jen my to nedovedeme vysvětlit, registrovat, případně měřit.

V době mé školní docházky byla cílem všeho pokroku světa lidská návštěva měsíce a hned nato jsme čekali vzlety k planetám. Vše se zastavilo minimálně na půl století.

Kdo chtěl vícemístný výpočet, používal ruční kalkulačku a ani ve snu by jej nenapadlo, že právě jakési počítače budou hýbat pokrokem. Říct ještě před dvaceti lety, že život nevznikl jen a pouze zde na Zemi, ale byl sem zanesen z vesmíru, by znamenalo vnucovat absolutní nesmysl, dnes je to běžný názor i vědců. Mnoho zásadních otázek existence vesmíru a života se nenápadně mění a určitě zanedlouho přijme věda se samozřejmostí tu jistotu, že posílat nějakého člověka do vesmíru je zbytečné, když stačí tam poslat jen skupinu počítačů, ovládaných v počátcích ze Země a v časově delších misích tak, jak byla možná řízená tvůrčí návštěva „boha“ zde na Zemi.

 

Vše nasvědčuje tomu, že přidělování Nobelových cen nemělo šanci ocenit skutečně výrazný důležitý objev, nebo v  části udílení Nobelových cen v oboru fyziky přišla řada na astronomii a v ní se bohužel nic až tak významně nového neobjevilo. V minulém století nastartovala ve velkém stylu mechanická fyzika, elektrika, auta, letadla, rakety, obráběcí stroje atd., ale za posledních padesát let se nic nového v těchto strojích nevymyslelo, zato elektronika jede do neskutečných výšin a tam je třeba očekávat ty největší pokroky. Nebudou rychlejší dopravní prostředky, ani tkalcovské stavy, sklářské, stavební, těžební a jiné silové stroje, budou naopak vzkvétat stroje nahrazující myšlení člověka, bohužel jej ale nenápadně začnou i ovládat. Z této předpovědi není úniku. Již dnes se dá tušit, že při napojení lidského mozku od svého zrodu na počítač je otázkou desetiletí a pak vlastně smrt jednotlivce nebude až tak definitivní.

Autor: Oldřich Šrámek | středa 16.10.2019 8:38 | karma článku: 12,97 | přečteno: 598x
  • Další články autora

Oldřich Šrámek

Covid

Covid-19 má u mladých lidí 99,998% možnost samovolného uzdravení (u starších je to procento 99,7%) a mnozí ani neví, že ji měli, to jsou data z CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci je národním institutem USA pro veřejné zdraví).

22.11.2021 v 19:21 | Karma: 20,47 | Přečteno: 493x | Diskuse| Politika

Oldřich Šrámek

Covid u nás a ve světě

Jestli si někdo myslí, že naše planeta zpomalila současnou virovou nemocí výrazně růst počtu obyvatel, je na omylu. Přibylo za minulý rok 36 milionů lidí, z toho na covid zemřelo 3,79 milionů.

13.6.2021 v 16:30 | Karma: 9,51 | Přečteno: 390x | Diskuse| Společnost

Oldřich Šrámek

Covid změní svět

Svět si nechce připustit existenci běžné pandemie a dělá takové závěry, které jej strhnou k poklesu vývoje. Dobře mu tak, svým vývojem byl až příliš namyšlený.

21.5.2021 v 5:56 | Karma: 11,67 | Přečteno: 245x | Diskuse| Ostatní

Oldřich Šrámek

Umírání i randění bude zakázáno

Návštěvy příbuzných povoleny jen v případě nezbytných potřeb a nutné péče, z toho plyne, že nepříbuzným randícím osobám je zakázáno se scházet a očkování bude napříště podmínkou pro svobodu pohybu.

28.2.2021 v 15:03 | Karma: 10,61 | Přečteno: 300x | Politika

Oldřich Šrámek

Koronavirus

Lockdown je dočasný požadavek, aby lidé zůstali doma z důvodu zabránit epidemii, jde vlastně o zákaz volného pohybu osob. Přibrzdí se ekonomika a společnost přibrzdí svůj rozvoj, lidem se dovolí jen rodinné kontakty a to vše pod

10.2.2021 v 8:41 | Karma: 15,86 | Přečteno: 379x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Hromadná nehoda poblíž letiště blokuje Pražský okruh, jedno z aut skončilo na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  17:30

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahují na 27. kilometru Pražského okruhu, kde...

Česko a Německo sdílí pohled na válku Ruska proti Ukrajině, řekl Pavel

29. dubna 2024  6:03,  aktualizováno  17:20

Česko a Německo podle prezidenta Petra Pavla sdílí pohled na válku Ruska proti Ukrajině, na...

Čarodějnice bez ohňů? V části Česka vydali zákaz, hrozí požáry

29. dubna 2024  15:14,  aktualizováno  17:02

Ve Středočeském kraji se od úterý nesmí zapalovat oheň, a to ani na zahradách v blízkosti lesa nebo...

Lihový boss Březina se ve vězení napravil a změnil hodnoty, tvrdí znalkyně

29. dubna 2024  16:55

Lihový boss Radek Březina, který si odpykává třináctiletý trest vězení za obří daňové podvody, se...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 152
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1015x
Sem tam jsou některé skutečnosti v rozporu se selským rozumem a je dobré hledat někoho, kdo má stejný názor.

Seznam rubrik